ساندویچ پانل دیواری – پوشش آذر-انواع سیستم های پوشش سالنی

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری یک نوع از مصالح ساختمانی می باشد که برای پوشش دیوار سازه های صنعتی از جمله سردخانه ها, نمایشگاه ها و سالن های ورزشی به کار می رود

این نوع از ساندویچ پانل از دو لایه ورق آلومینیومی و یا گالوانیزه , با یک لایه میانی از جنس پلی یورتان , پلی استایرن,  ایکس پی اس و یا پشم سنگ بر حسب نیاز مشتری می باشد.

طراحی پانل های دیواری به صورتی می باشد که در هنگام نصب دو قطعه از پانل مجاور به صورت نر و مادگی کاملا بهم چفت شده که این مزیت علاوه بر حذف هزینه تزریق مواد و افزایش سرعت اجرای پروژه از بوجود آمدن سطحی ناهمگن در محل های اتصال که به دلیل عدم وجود فشار لازم حادث می شود, جلوگیری می نماید.رعایت این اصل به خصوص در ساندویچ پانل ها ی سردخانه ای حیاتی بوده و اجتناب ناپذیر می باشد.

از دیگر مزیت های ساندویچ پانل های دیواری می توان ۳ نوع آن را نام برد:
ساندویچ پانل دو رو صاف

به این صورت که هر دو ورق استفاده شده از جنس ورق گالوانیزه یا آلومینیوم مسطح یا کاملا صاف می باشد که عایق میانی آن بر حسب نوع بارگذاری و وزن پانل و میزان فشار و کشش می تواند از جنس پلی یورتان با ضخامت ۴۰-۲۰۰ میلی متر باشد و از جمله فوم های سبک می باشد که از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تولید می شود .پلی یورتان نوعی فوم است که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بلزده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد.

پلی یورتان در هر دانسیته مورد نیاز قابل تولید است .برای رسیدن به مقاومت حرارتی و ظرفیت بارگذاری مطلوب دانسیته آن می بایست ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

ساندویچ پانل دیواری پلی یورتان با ورق های داخلی و خارجی دورو صاف به ضخامت های ۴۰/۰ و۵۰/۰ کاربرد ساختمانی داشته که اصولا با دانسیته ۲±۴۰ مورد استفاده قرار می گیرد و ضخامت عایق آن بسته به نوع تحمل بار و میزان عایق صوتی و حرارتی می تواند در اندازه های ۱۰۰-۴۰ میلی متر تولید شود.

در مورد نوع دهنه ساندویچ پانل های دیواری می توان به نوع تک دهنه و چند دهنه اشاره کرد که نوع تک دهنه به عنوان دهنه ی فشار یا downwards  عمل کرده و نوع چند دهنه آن به عنوان دهنه کشش یا suction  عمل می کند.

ساندویچ پانل دیواری پلی استایرن به منظور عایق بندی از فوم پلی استایرن یا همان یونولیت ساخته ی شود . از آنجا که در تولید این نوع ساندویچ پانل حفره های فوم با هوای محبوس پر شده , آن را تبدیل به عایق حرارتی با ضریب انتقال حرارت پایین تبدیل می کند.در بین عایق های حراراتی مورد استفاده در سازه ها این نوع ساندویچ پانل به دلیل سبک وزن بودن و داشتن دانسیته پایین عایق بهتری برای صوت با ۲۵ دسی بل می باشد.

از دیگر ساندویچ پانل های دیواری می توان به ساندویچ پانل دیواری با عایق پشم سنگ اشاره کرد.

عایق این نوع پانل ها الیاف پشم سنگ است که ضد حریق بودن مهمترین ویژگی این نوع ساندویچ پانل است .همچنین لازم به ذکر است که درجه ضد حریق بودن این نوع , از ساندویچ پانل پلی یورتان PIR هم بالاتر می باشد.

دمای عملکرد برای پشم سنگ حداکثر ۷۵۰ درجه و برای پشم شیشه حداکثر ۲۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.پشم سنگ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد می تواند از خود مقاومت نشان دهد و در سازه هایی که مقاومت در برابر حریق و عایق بندی صوتی در نظر باشد و یا سازه هایی که در آن ها مواد قابل احتراق و انفجار نگهداری می شود ترجیح داده می شود.

از دیگر ساندویچ پانل ها, ساندویچ پانل های پیچ مخفی می باشد که به دلیل برخورداری از اورلپ مخصوص پس از اجرای نصب نمای بسیار زیبایی دارد.این نوع از  ساندویچ پانل ها به دلیل ساختار خاصی که اورلپ های آن دارد نسبت به ساندویچ پانل های دیگر بیشتر در مقابل فشار باد و مکش آن از خود مقاومت نشان می دهند.در این نوع از ساندویچ پانل ها , ابتدا یک ساندویچ پانل با پیچ به سازه متصل شده و سپس اورلپ ساندویچ پانل بعدی روی پیچ قرار می گیردو آن را مخفی می کند و نمای بسیار زیبایی به سازه می دهد.عایق این ساندویچ پانل می تواند بر حسب درخواست مشتری و با در نظر گرفتن مقاومت آن در برابر فشارهای وارده و میزان فشار و مکش باد و منطقه ای که قرار است سازه در آن اجرا گردد به دلیل تنوع آب و هوایی از جنس پلی یورتان , پلی استایرن , پشم سنگ باشد که در ضخامت ها و طول های مختلف برش داده می شود.

یک نوع از ساندویچ پانل های دیواری از ورق های آلومینیومی ویا گالوانیزه که به طور کامل صاف می باشند و یا به عبارتی هر دو ورق داخلی و یا خارجی آن کاملا به صورت صاف یا flat  می باشند.به ساندویچ پانل های دورو صاف اتاق تمییز و یا کلین روم گفته می شود که در مکان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع از ساندویچ پانل ها به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی و به دلیل صاف بودن سطح آن امکان تجمع میکروب و باکتری در سطح آن ها به حداقل ممکن رسیده و بنابراین می توان در ضخامت های مختلف در سردخانه های ثابت و متحرک و کارخانه های تولید مواد دارویی و مواد غذایی , آزمایشگاه ها و بویژه اتاق عمل به کار برد.