ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سقفی

این نوع از ساندویچ پانل در دو کیفیت پلی یورتان و پلی استایرن در طرح های ساده , سینوسی با ترکیب رنگ بندی متفاوت به عنوان پوشش سقف در سازه های صنعتی از جمله مناطق معتدل و مرطوب که میزان بارندگی زیاد می باشد به منظور جلوگیری از نفوذ آب در سردخانه ها, نمایشگا ه ها , سالن های ورزشی و ایستگاه های قطار و بیمارستان ها و انواع سیلوها به کار می رود.

از آنجا که ساندویچ پانل ها متشکل از یک لایه ی میانی از جنس پلی یورتان و پلی استایرن می باشند میتوان به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی و بهینه سازی مصرف , آن را به عنوان یکی از مواد اصلی عایق کاری در سازه های صنعتی به کار برد.

از دیگر مزایای این نوع از ساندویچ پانل ها می توان به قابلیت نصب سریع آن نسبت به دیگر مصالح ساختمانی به دلیل سبک وزن بودن آن ها اشاره کرد.

ساندویچ پانل های سقفی با دارا بودن طراحی ویژه و دارا بودن لبه های کناری که از آن با نام آبرو یاد می شود همانند یک ناودان عمل کرده و انتقال آب را در هنگام بارندگی فراهم می کند.

از جمله تفاوت های اصلی که می توان بین دو نوع ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن اشاره کرد این است  که ساندویچ پانل پلی استایرن از لحاظ عایق حرارتی در درجه پایین تر از پلی یورتان قرار  می گیرد اما به دلیل سبک تر بودن نسبت به ساندویچ پانل پلی یورتان بیشتر مورد توجه مشتری ها قرار می گیرد.

در این میان نیز می توان از دیگر مزایای ساندویچ پانل پلی استایرن به عایق صوت بودن آن به دلیل پایین تر بودن دانسیته آن اشاره کرد.

از دیگر تفاوت های ساندویچ پانل های پلی یورتان و پلی استایرن می توان نوع مواد یا فوم به کار رفته برای عایق بندی را نام برد.در ساندویچ پانل های پلی یورتان از فوم پلی یورتان استفاده می شود که در دو نوع تولید می گردد.نوع اول  PIR نامیده می شود واز ترکیب پلی یول و ایزوسیانورات تولید می شود .نوع دوم  PUR نام دارد و از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات تولید می گردد, که تفاوت این دو  نوع در ضد حریق بودن ساندویچ پانل PIR است.

برای عایق بندی ساندویچ پانل های پلی استایرن از فوم پلی استایرن یا همان یونولیت استفاده می گردد که به دلیل دانسیته پایین تر عایق یهتری برای صوت می باشد.

از دیگر ساندویچ پانل های سقفی می توان به نوع شادولاین و یا به اصطلاح ذوزنقه ای یا موجدار نامیده می شود, اشاره کرد.از آنجا که سقف هر سازه , پناهگاه آن می باشد به زیبایی و استحکام آن نیز باید توجه کرد.بنابراین ساندویچ پانل های شادولاین یا lined با موج های خفیف و عمیق , با توجه به عوامل زیست محیطی و میزان شدت وزش باد و باران , رطوبت , گرما و سرما و با قابلیت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی بیشتر از نوع گالوانیزه رنگی در سازه های صنعتی و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.از مزایای ورق های شادولاین می توان به نصب سریع و آسان , زیبایی , وزن سبک و ایمنی بالا , مقاومت در برابر رطوبت و عدم شکستگی و قیمت مناسب آن ها نام برد.